Software

MODELOWANIE 3D

Rhinoceros v4.0 Demo [124 MB]
Wersja demonstracyjna jest w pełni funkcjonalna i umożliwia zapis do 25 razy. Po tym czasie program będzie nadal działał z tym, ze nie można już zapisać sceny. Nowością jest możliwość przetestowania szeregu rozszerzeń dostępnych do Rhino.
źródło: www.rhino3d.pl


Cinema 4D - wersja demo [1,7 GB]
Cinema 4D to komercyjny program do tworzenia wizualizacji oraz animacji 3D. C4D oferuje zaawansowane możliwości będąc jednocześnie jednym z najprostszych w obsłudze programów tego typu. Oprogramowanie można pobrać po uprzednim zarejestrowaniu się na stronie producenta.
źródło: www.maxon.net


Autodesk Alias Studio
AliasStudioto komercyjny program, używany m.in. do projektowania i stylizacji w przemyśle motoryzacyjnym.
źródło: usa.autodesk.com/alias/


Maya Personal Learning Edition 8.5 FREE [248 MB]
Maya Personal Learning Edition jest specjalną wersją oprogramowania Maya przeznaczoną do zastosowań niekomercyjnych. Program przeznaczony jest do modelowania i tworzenia animacji trójwymiarowych. Wsród wielu zaawansowanych funkcji jakie posiada Maya wyróżnić można m.in. modelowanie na nurbsach, zaawansowany mirroring, współpraca z programami Adobe Photoshop i Illustrator, zaawansowany system renderingu, narzędzia Paint Effects i wiele innych.
źródło: www.alias.com


3ds max
3D Max Studio jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpowszechnionym programem firmy Discreet do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Jest to narzędzie stworzone przede wszystkim dla profesjonalistów, ale dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika i prostocie obsługi, połączonej z dużymi możliwościami, zyskuje popularność w coraz szerszym gronie grafików. Przeszkodą w jego upowszechnieniu jest wysoka cena pakietu, ale dzięki uprzejmości producenta, możemy pobrać bez żadnych zobowiązań wersje testową pakietu.
źródło: www.dobreprogramy.pl


Google SketchUp 6 PL
Google SketchUp 6 to oprogramowanie umożliwiające tworzenie, modyfikowanie i udostępnianie modeli 3D. Jego obsługa jest prostsza niż obsługa innych aplikacji do modelowania 3D, co stanowi źródło tak dużej liczby użytkowników tego programu.
Uproszczony zestaw narzędzi, system rysowania ze wskazówkami oraz przejrzysty interfejs graficzny zostały opracowane z myślą o tym, aby użytkownik mógł skoncentrować się na dwóch rzeczach: jak najwydajniejszej pracy oraz czerpaniu przyjemności z jej wykonywania.

źródło: www.google.com


Blender 2.48a
Blender jest bezpłatnym narzędziem do tworzenia grafiki trójwymiarowej, zarówno statycznej, jak i animacji. Jest narzędziem niezwykłym, z jednej strony minimalne rozmiary i dostępność za darmo, a z drugiej autentyczna konkurencyjność do takich pakietów jak 3DS MAX. Dzięki tej aplikacji, zabawa w 3D dostępna jest również dla osób dysponujących słabszym sprzętem. Blender oferuje naprawdę potężne możliwości.
źródło: www.dobreprogramy.pl


Wings 3D
Wings 3D to darmowy, open source program do modelowania obiektowego.
źródło: www.wings3d.com


ZModeler v2.2.5 [3.17 MB]
Jeden z najlepszych oraz całkowicie darmowych programów do tworzenia i modefikacji już istniejących modeli do GTA. Nie są to jedyne zastosowania tego programu, który jest systematycznie poprawiany, by być konkurencyjnym dla takich jak: 'Maya' czy '3ds max'.
źródło: www.zmodeler2.com


MODELOWANIE 2D

Adobe Photoshop CS5 [1 GB]
Photoshop CS to profesjonalny program idelanie nadający się do edycji obrazów bitmapowych. Warto wspomnieć, że przy zakupie tego softu otrzymamy dodatkowo Adobe ImageReady CS, pozwalający na tworzenie i optymalizację grafiki na potrzeby WWW. Udostępniana wersja testowa jest w języku angielskim.
źródło: www.dobreprogramy.pl, adobe.com


Adobe Illustrator CS5 15.0.1 EN (trial) [1.32 GB]
Adobe Illustrator to obok konkurencyjnego CorelDRAW, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych programów do edycji grafiki wektorowej. Został zaprojektowany pod kątem projektowania i tworzenia ilustracji. Wśród oferowanych przez aplikację funkcji i narzędzi wymienić należy m.in. Adobe Bridge ułatwiające przeglądanie plików graficznych, Live Trace do szybkiego konwertowania obrazków na opis wektorowy oraz Live Color pozwalające na szybką zmianę kolorystyki przy jednoczesnym zachowaniu proporcji pomiędzy poszczególnymi kolorami w projekcie. Zaletą Adobe Illustratora jest w pełni modyfikowalny interfejs użytkownika, a także możliwość eksportu do grafiki formatu SVG i SVG-t.
źródło: www.dobreprogramy.pl


Corel Painter IX Free Trial [105 MB]
Painter w wersji IX jest profesjonalnym programem firmy COREL przeznaczonym do malowania i wykonywania ilustracji. Ponoć nadaje się do renderingu samochodów. Oprogramowanie dostępne jest na platformę Windows/Macintosh. Udostępniana wersja trial jest w języku angielskim.
źródło: www.corel.com


CorelDRAW Graphics Suite X5 EN (trial) [554 MB]
Najnowsza wersja rewelacyjnego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite. Pakiet zawiera absolutnie wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki. W skład pakietu wchodzi m.in: Corel PowerTRACE X5 - narzędzie do konwersji obrazów bitmapowych na wektorowe. CorelDRAW wyposażony został w Camera RAW. Jest to moduł, dzięki któremu program może importować format RAW, co przydaje się podczas importowania zdjęć z aparatów. Co więcej, w usłudze pojawiła się możliwość nowej obróbki próby kolorów. Za jej pomocą program symuluje rzeczywiste barwy. Gotowe pliki mogą być eksportowane do formatu PSD, kompatybilnego z programem Photoshop CS4. Rozszerzono także możliwości Corel PowerTRACE X5. Narzędzie umożliwia lepsze tworzenie grafiki wektorowej - z większą precyzją i bardziej łagodnymi kształtami. Nowa wersja oprócz ulepszeń zapewniających większą szybkość i wydajność programu zawiera również nowy silnik do zarządzania kolorami, usprawniony zestaw narzędzi do pracy z grafiką na strony internetowe i animacjami, a także wiele więcej.
źródło: www.dobreprogramy.pl


Inkscape 0.48.0 GPL [33 MB]
Bezpłatny program do grafiki wektorowej stworzony przez część programistów tworzących wcześniej Sodipodi. Inkscape również bazuje na stworzonym przez W3C formacie SVG opisującym statyczną i animowaną grafikę dwuwymiarową. W stosunku do swojego "kuzyna" Inkscape jest jednak bardziej dopracowany i posiada dużo wygodniejszy interfejs. Tak jak każdy pełnowartościowy program tego typu oferuje możliwość pracy z krzywymi, obiektami, tekstem itp., przy wykorzystaniu grafiki rastrowej, gradientów, grupowania obiektów i obsługi kanału alfa dla uzyskania przeźroczystości. Podobnie jak w Sodipodi głównym mankamentem programu brak obsługi popularnego formatu CDR, choć lista obsługiwanych formatów graficznych jest większa.
źródło: www.inkscape.org, www.dobreprogramy.pl


Artweaver 0.4 Free [6.5 MB]
Prosty, bezpłatny program służący przede wszystkim do malowania od podstaw (podobnie jak Corel Painter), a nie edycji gotowych obrazów czy zdjęć. Artweaver udostępnia cyfrowe ale realistyczne odpowiedniki narzędzi wykorzystywanych przez plastyków - różnego rodzaju pędzle, pióro, węgiel, kreda, ołówek, kredka, flamaster, gumka itd. Oferuje przy tym przydatne przy tworzeniu grafiki warstwy i przeźroczystości. W programie dostępnych jest kilkadziesišt, pomocnych w pracy filtrów, których listę można powiększać korzystając z zewnętrznych wtyczek. Obsługuje własny format graficzny (AWD), a także popularne BMP, GIF, JPEG, PCX, TGA, TIFF i PNG. Bardzo pomocną funkcją jest obsługa tabletów dzięki czemu można w programie tak jak np. na kartce papieru.
źródło: www.artweaver.de


dobreprogramy - vortal z legalnym oprogramowaniem